Aicina uz filmu mākslinieka Gunāra Baloža jubilejas pasākumu 1. jūnijā

Aicina uz filmu mākslinieka Gunāra Baloža jubilejas pasākumu 1. jūnijā

Rīgas Kino Muzejs sadarbībā ar Latvijas Kinematogrāfistu savienību aicina uz filmu mākslinieka Gunāra Baloža jubilejas pasākumu sestdien, 1. jūnijā plkst. 14.00 Rīgas kino muzejā, Peitavas ielā 10 (ieeja no Alksnāja ielas). Programmā jubilāra atmiņu stāsti, filmu fragmenti un saviesīgas sarunas. Ieeja pasākumā bez maksas. Gunāram Balodim aprit 90!

Gunārs Balodis ir viens no pirmajiem profesionālajiem latviešu kino māksliniekiem (1960. gadā viņš absolvēja VVKI). Kopā ar Uldi Pauzeru viņš strādāja pie savas pirmās filmas – Gunāra Pieša “Kārkli pelēkie zied” (1961), bet tālāk turpināja darbu filmās “Es visu atceros, Ričard!” (1966), “Klāvs – Mārtiņa dēls” (1970), “Trīs minūšu lidojums” (1979) un citās, īpaši ražīgi sastrādājies ar režisoru Aloizu Brenču (“Kad lietus un vēji sitas logā” (1967), “Gaisma tuneļa galā” (1974), “Liekam būt” (1976), “Ilgais ceļš kāpās” (1981) u.c.).

Gunārs Balodis, dzimis 1934. gada 29. maijā, Cēsīs, Latvijā, cēlies no ģimenes ar spēcīgu amatnieku izcelsmi – viņa tēvs bija galdnieks un pazīstams slēpju meistars. Baloža radošais ceļš aizsākās J. Rozentāla Rīgas Mākslas vidusskolā, kuru viņš absolvēja 1954. gadā, pēc tam sekoja tālākas studijas Vissavienības Kinematogrāfijas institūtā, kuru absolvēja 1960. gadā. Diplomdarbam viņš veidoja scenogrāfijas skices filmai "Vētra" (1960), iezīmējot viņa izcilās karjeras sākumu kinomākslā.

Kopā ar Uldi Pauzeru Balodis kļuva par vienu no pirmajiem profesionālajiem latviešu kinomāksliniekiem. Viņu sākotnējā sadarbība bija Gunāra Pieša režisētajā filmā “Kārkli pelēkie zied" (1961). Baloža karjeru raksturoja bieža sadarbība ar ievērojamiem režisoriem, īpaši Aloizu Brenču. Par darbu pie filmas "Ilgais ceļš kāpās" (1981) viņš 1983. gadā valsts apbalvojumu, kas apliecina viņa ievērojamo ieguldījumu padomju laika kinomākslā. Turklāt Balodis savu daudzpusību demonstrēja, strādājot pie Arnolda Burova animācijas filmas "Ragainais māls" (1971) un pat iesaistījies kostīmu dizainā tādām filmām kā "Velna ducis" (1961) un "Kapteinis nulle" (1964).

 

Līdzās kinodarbiem Gunārs Balodis bija arī ievērojams gleznotājs un grafiķis. Viņa aizraušanās ar vizuālo mākslu sniedzās pāri kino ekrānam, viņa pirmā mākslas darbu izstāde notika 1957. gadā. Savas karjeras laikā Balodis apvienoja savu talantu glezniecībā un kino, izceļot savu daudzpusību un māksliniecisko redzējumu.