LKS dalība Eiropas režisoru federācijas ģenerālajā asamblejā Briselē

LKS dalība Eiropas režisoru federācijas ģenerālajā asamblejā Briselē

Latvijas Kinematogrāfistu savienības priekšsēdētāja Marta Bite un valdes loceklis Staņislavs Tokalovs piedalījās FERA (Federation Europeenne des Realisateurs del’ Audiovisuel) - Eiropas audiovizuālo režisoru federācijas ģenerālajā asambeljā, kas norisinājās 22.-23. septembrī Briselē. Dalība asamblejā ir iespēja Eiropas mērogā apspriest būtiskus jautājumus, kas skar filmu veidotāju darba vidi un tiesības.

Dažas no galvenajām apspriestajām tēmām bija straumēšanas tiesības, mākslīgais intelekts (MI) (angļu: artificial intelligence — AI) un kultūras politika. Asamblejā tika pārrunāti izaicinājumi, ar kuriem saskaras filmu veidotāji, nodrošinot straumēšanas tiesības savam darbam. Vēl viena svarīga tēma bija MI ietekme uz filmu industriju, tika pētīti iespējamie ieguvumi un riski, ko rada MI izmantošana filmu veidošanā, un to, kā tas var ietekmēt radošo procesu. Dalībnieki diskutēja arī par kultūras politikas nozīmi filmu veidotāju interešu veicināšanā un aizsardzībā.

Papildus šīm svarīgajām tēmām Asamblejas dalībnieki vienbalsīgi nolēma uzņemt Federācijā Latvijas filmu režisoru ģildi. Tas ir nozīmīgs sasniegums, kas nodrošinās lielāku atpazīstamību un iespējas popularizēt Latvijas filmu autoru intereses nacionālā un Eiropas līmenī.

FERA ir Eiropas organizācija, kas pārstāv filmu un TV režisorus. Tā darbojas, lai veicinātu politiku, kas maksimāli palielina Eiropas režisoru un audiovizuālās nozares radošo, sociālo un komerciālo potenciālu. FERA ar dalībniekiem no 35 valstīm darbojas vairāk nekā 20 000 Eiropas kinorežisoru vārdā.

Lai piedalītos FERA ģenerālajā asamblejā, Latvijas Kinematogrāfistu savienība saņēma finansiālu atbalstu no ERAF, REACT-ES pandēmijas krīzes seku mazināšanai, biedrības administratīvās un starptautiskās kapacitātes stiprināšanai.