Šonedēļ norisināsies dokumentālo filmu režisores Rūtas Celmas-Kello radošais vakars

Šonedēļ norisināsies dokumentālo filmu režisores Rūtas Celmas-Kello radošais vakars

Latvijas Kinematogrāfistu savienība aicina piedalīties dokumentālo filmu režisores, scenāriju autores un producentes RŪTAS CELMAS-KELLO radošajā vakarā, kurš notiks piektdien, 8.oktobrī. plkst 18:00 kinoteātra "Splendid palace", Mazajā zālē.

Ieeja brīva, uzrādot Covid -19 sertifikātu un personu apliecinošu dokumentu.

Programmā: 

Tikšanās ar režisori Rūtu Celmu Kello un ar izcilām latviešu kultūras personībām režisores filmās – operas režisoru Jāni Zariņu, komponistiem Paulu Dambi un Tālivaldi Ķeniņu, diriģentu Marisu Jansonu, operdziedātāju Egīlu Siliņu, pianistu Vestardu Šimkuss, māksliniekiem Ivaru un Helēnu Heinrihsoniem un citiem.

Rūta Celma –Kello ir viena no 20.gadsimta otrajā pusē slavenā latviešu dokumentālā kino režisorēm un godam iekļaujas šajā slavas zālē.  Savu radošo darbību uzsākusi jau studiju laikā – veidojot vairākas dokumentālas filmas un kinožurnālus Rīgas kinostudijā. 1975.gadā iegūst kinorežisora  diplomu Vissavienības Valsts Kinematogrāfijas institūtā (VGIK), aizstāvot diplomdarbu ar dokumentālajām filmām „1905.gads un Rainis” un „Dizains”.  Jau  šīs abas filmas ir patiesas kultūrvēsturiskas vērtības. Ļoti populāra kļuva filma „1905.gads un Rainis ”, kura daudz tika rādīta skolās, bet filma „Dizains” (1975) tika iekļauta dizaina simtgades izstādē 2018./2019.gadā Dekoratīvās mākslas muzejā.  

Rūtas Celmas radošajā kontā ir pāri par 30 dokumentālo filmu, kurām pārsvarā viņa bijusi arī scenāriju autore un 50 kinožurnālu. Kopumā par  viņas nozīmīgāko radošā darba tēmu var uzskatīt izcilu mākslas darbinieku portretu filmas. Tās ir patiesi  izjustas, portretējamo mākslinieku personību cienīgas filmas, kas atklāj viņu radošos un cilvēcikos aspektus, rosina domu un skatītāju izpratni: „ Es neesmu klaidonis” – (vienīgā filma pasaulē par  izcilo Kanādā dzīvojušo latviešu komponistu Tālivaldi Ķeniņu),   „Ilmārs Lapiņš” -par diriģenta likteni,  „Misija” – par diriģantiem Arvīdu un Marisu Jansonu, „Laimes luteklis”  -par operdziedātāju Egīlu Siliņu, „Kazas gads”  - par tēlnieci Ligitu Ulmani, „Lita” –par tekstilmākslinieci Lilitu Postažu, „Kārlis Skalbe” un citas.  

Rūta Celma ir autore un režisore daudziem kinožurnāliem „Māksla”, (kā zinām, tās ir pilnvērtīgas īsmetrāžas kultūrfilmas), kuros portretēti: aktieri Lilita Bērziņa, Ēvalds Valters, operas režisors Jānis Zariņš, komponisti Pauls Dambis, Andrejs Jurjāns un daudzi citi. Kopā veidoti ap 50 kinožurnālu, ieskaitot „Padomju Latvija”, „Sporta apskats”.  Celmas darbiem raksturīga delikāta attieksme pret filmas varoni, patiesa iedziļināšanās tēmā, dažkārt  atraktīva un spilgti tēlaina forma.  

Ar apbrīnojamu entuziasmu un pašaizliedzību režisore strādā periodā pēc Rīgas kinostudijas reorganizācijas un Latvijas neatkarības atjaunošanas.  Jau sākot ar 1989.gadu savām autorfilmām „Misija” (1989.), „ Es neesmu klaidonis” (1990.) un „Kārlis Skalbe” (1991.) viņa kļūst par līdzproducenti, atrodot sponsoru līdzekļus šo filmu uzņemšanai. Tā tapušas arī filmas „Es tuvojos viņam” (1993.) - par H.Herihsones altārgleznām Kolkas baznīcai, ”Līvu svētki” (2000.), „Igauņi Latvijā” (2004.) – ar Igaunijas Ārlietu ministrijas un vēstniecība atbalstu. 2010.gadā viņa dibinājusi savu filmu studiju”RUUK”.

Īpaši izceļams ir kultūrvēsturiskais pētījums „Nerrs dievnamā” (2000.,  Latvija/Igaunija), kas tapusi sadarbībā ar dzīvesbiedru – igauņu kultūrvēsturnieku, scenāristu un režisoru Karlo Kello, ar daļēju Igaunijas KKF atbalstu. Par radošu veiksmi uzskatāma  pilnmetrāžas filma – „Brāmss un kazas piens” (2013.), kas atklāj talantīgā pianista Vestarda Šimkus personību. 2021.gadā pirmizrādi piedzīvojusi jaunākā filma „Mīla Dzeja Dievs” ,  kas veltīta dzejniecei Ilzei Bindei.

Rūtas Celmas filmas izpelnījušās ievērību arī starptautiskā arēnā – tās tikušas iekļautas starptautisko kino festivālu programmās, izrādītas ārvalstu TV kanālos.  

Rūta Celma-Kello  turpina aktīvi radoši strādāt , ir jaunas idejas, top scenāriji. Lai izdodas! 

Pasākumu rīko Latvijas Kinematogrāfistu savienība ar VKKF atbalstu sadarbībā ar studiju RUUK.  

Tālr.uzziņām 26440470

Ieva Romanova

Egils Siliņš un Rūta Celma-Kello filmas „Laimes luteklis” uzņemšanas laikā, Dāvja Sīmaņa, seniora foto